Neštěmice (říjen/2020)

Je vážně hnusně. Od rána prší a fouká studený vítr od západu. Svačina je připravena. Termoska horkého čaje s medem a citrónem také. Jednodenní výjezd do průmyslové zóny TONASO může začít. V areálu bývalé TOvárny NA výrobu SOdy z roku 1905 probíhá přeložka plynovodu (DN110), parovodu (DN80) a kondenzátu (DN25). Přes sto metrů trubek pro každý řád uložených jeden a půl metru nad zemí na ocelové konstrukci s betonovou patkou.

Do areálu jsem vpuštěný pouze na základě nahlášení důvodu vjezdu. Žádné školení, žádná kontrola při vjezdu. Paráda. První věc, co mě okamžitě zaujme je obrovská průmyslová stavba, která je z části zdemolována. Vypadá to trochu jako nějaký kosmický objekt. Déšť nepolevuje. Postupuju po jednotlivých svárech. Ty jsou od sebe na rovných úsecích každých šest metrů. Naštěstí sváry často vycházejí na místa nad betonové patky, z kterých je dobrý přístup pro zaměření. Čaj už mám téměř vypitý. Svačina je fuč. Kolem oběda je hotovo.

Když jedu zpět k dálnici nemohu odolat a zastavuji se pro kelímek kávy a něco sladkého v C’UP. Malá kavárna v těsné blízkosti univerzitního kampusu UJEP. Podobné místo berlínského stylu dokáže potěšit a osvěžení na cestě do kanceláře se hodí.