Dejvice (únor/2021)​

Do akce na Babě se pouštíme po hlavě. Pro architektonickou kancelář je nutné vyhotovit stavební výkresy (pohledy, půdorysy a řezy) a doplnit dokumentaci o polohopis a výškopis zahrady s přilehlým okolí a stavbami v bezprostřední blízkosti. Rozsah a nároky na přesnost dokumentace si zasloužilo sáhnout po kombinaci totální stanice a laserového skeneru. Pro potřeby architektů jsme také připravili výstupy ve formátu *.LGS pro prohlížečku mračen bodů, v které je možné si projít jednotlivá stanoviska a odměřovat si přímo z mračna potřebné délky v místnostech domu.

Interiéry i exteriéry objektu jsme zaměřili skenerem z celkem sta stanovisek a z výsledného mračna jsme byli bez problému schopni vyhotovit požadovanou stavební dokumentaci. Pro kontrolu a přesné výškové určení jednotlivých podlaží jsme vilu z první republiky proběhli také totální stanicí.

Několikrát jsem osadou na Babě projížděl a obdivoval tuhle funkcionalistickou kolonii. Teď se mi podařilo se do jedné z vil podívat a nerušeně ji celou prozkoumat. Trochu romantiky jsem si užil při obědě na střeše s výhledem na Pražský hrad. Termoska s horkým čajem, několik lžic medu a půlka citrónu. Obložený chléb sýrem a vajíčkem, rajčaty a listy špenátu. Sedím na atice pultové střechy. Nohy visí dolů k zemi. Do práce se mi nechce. Vzpomínám na to, jak jsme sjížděli Šťáhlavku na longboardech a nahoru se vozili MHD.